Eesti Lennuakadeemia auliige Teo Krüüner tähistab oma 75. sünnipäeva

Eesti Lennuakadeemia auliige ja üks asutajatest erukindralmajor Teo Krüüner tähistab 8. juulil oma 75. sünnipäeva.

Käesoleva aasta 8.juulil tähistab oma juubelisünnipäeva Eesti Lennuakadeemia kauaaegne kolleeg ja akadeemia üks asutajaid Teo Krüüner, kes saab 75 aastaseks. Lennunduses on Teo Krüüner läbinud poole sajandi pikkuse teekonna. Oma suurest lennundusalasest kogemustepagasist on ta lahkelt teadmisi jaganud nii meie tudengitele, kolleegidele kui ka huvilistele Eestis laiemalt.

Teo Krüüner sündis 8.juulil 1943.aastal Võrumaal Antslas kuuelapselises peres. 1962. aastal lõpetas ta edukalt Antsla Keskkooli. Sellele ajaperioodile omaselt võeti noormehed arvele sõjakomissariaadis. Antsla noormees oli huvitatud hävituslenduri elukutsest. Ainus võimalus oli sõjakomissariaadi kaudu saata Teo Krüüner õppima Tšernigovi Õhuväe Akadeemiasse. 1966. aastal lõpetas Teo Krüüner õhuväe akadeemia cum laude hävituslenduri-insenerina, jätkates teenistust samas koolis lendur-instruktorina ja hiljem eskadrillikomandörina. Treenis ka tulevasi kosmonaute, näiteks Vladimir Titovi. Enne lennukoolist lahkumist töötas ta nn ”lendava” õppejõuna aerodünaamika kateedris. Pärast seda teenis lahinguüksustes Ida-Saksamaal ja Taga-Baikalis. Karjäär jätkus erinevatel ametikohtadel polgukomandörist kuni õhuarmee taktikalise väljaõppe teenistuse ülemani. I klassi hävituslendurina lendas Teo Krüüner üle 3500 lennutunni, peale mainitud riikide veel Mongoolia, Ungari, Tšehhoslovakkia ja Poola õhuruumis. Tõusis lõpuks ametiredelil polkovnikuks, olles autasustatud kahe ordeni ja 12 medaliga.

1991. aastal otsustas Teo Krüüner rakendada oma oskused Eesti Vabariigi riigikaitses, loobudes Nõukogude Liidu pensionist. Samal aastal loodi Eesti Kaitsejõudude peastaap, Teo Krüünerist sai õhuväe vanemohvitser. Temast kujunes Eesti õhuväe taaslooja, mille käigus võttis ta nõukogude vägedelt üle Raadi, Pärnu ja Tapa lennuväljad ning osales 25 nõukogude armee väeosa ärasaatmisel Eestist. 1995. aastal määrati Teo Krüüner vastloodud õhuväe ülema kohusetäitjaks ja kolm aastat hiljem õhuväe ülemaks. Arendas lühikese aja jooksul välja õhuväe väga tugeva isikukoosseisu ja oskas aastate jooksul valida Eesti Õhuväe jaoks õiged suunad ning strateegiad.

1999 -2000 õppis Teo Krüüner NATO Kaitsekolledžis Roomas. 2003. aastal ülendas president Teo Krüüneri brigaadikindraliks, 2004 kindralmajoriks. Ta oli 6 aastat õhuväe ülem, läks erru 24. juulil 2004, jäädes Eesti kaitseväe nõunikuks.

Ta on sooritanud enam kui 8000 lendu järgmistel lennukitüüpidel:

Jak-18A, L-29, L-59, L-159, Mig-17, Mig-21F, Mig-21F-13, Mig-21PF, Mig-21ML, Mig-21U, Mig-23S, Mig-23M, Mig-23B, Mig-23UB, Mig-27M, F-18”Hornet”, RediGo, Wilga-35, An-2, Mi-8, PO-105. Peale selle on ta lennanud mitmetel kergetel lennukitel.

Hävitajate peal on piloot kogu meeskond ühes isikus, seega on olnud Teo samaaegselt pardainsener, navigaator ja sidemees.

Pärast erruminekut töötas Teo Krüüner Tartu Lennukolledžis õhusõiduki juhtimise osakonna juhatajana, olles tegev ka kolledži lennukoolitusorganisatsioonis pilootide koolitamisel.

Teo Krüüner valis nooruses julgete ja tarkade inimeste eriala, millele jäi truuks kuni erruminekuni. Lennundustegevusele on ta pühendanud pea pool sajandit. Omades suurt kogemuste baasi, on ta vaieldamatult autoriteetne isiksus nii tulevastele noortele pilootidele kui ka akadeemia kolleegidele. Teo Krüüner on mees, kes tunneb väga hästi hävituslennukeid, on lennanud rohkem kui kahekordse ülehelikiirusega 24 km kõrgusel. Tal on palju sidemeid teiste maade juhtivate lennundusspetsialistidega.

Erukindralmajor Krüüner on läbinud kursused Taani Kuninglikus Kaitsekolledžis, Norra Kaitsekolledžis ja NATO Kaitsekolledžis. Ta on NATO Kaitsekolledži Vanematekogu liige, osalenud kolm korda ülemaailmsel õhujõudude ülemate konverentsil Ameerikas. Talle on omistatud ametlikult Läti, Leedu ja Soome aulenduri kutsemärk.

Erukindralmajor Teo Krüünerit on autasustatud Eesti Vabariigi Kotkaristi III klassi teenetemärgi, kaitseväe teenetemärgi ja teiste teenetemärkidega.

Kolleegina on Teo olnud aukartust äratavalt otsekohene ja sihikindel. Sõjaväelase taustaga mehele on omased märksõnad nagu distsipliin, sõnapidamine ja kohusetunne. Tema huumorimeel ja positiivne ellusuhtumine on aidanud lahendada ka kõige raskemaid ja keerulisemaid situatsioone.

Teo on kirglik kalamees ja kalamehelugusid jutustades löövad tema silmad eriliselt särama. Olles väga palju reisinud, on ta kalastanud erinevates paikades. Kõige kaugem kalastussihtpunkt on olnud Ameerika Ühendriikide idarannikul Norfolkis. Loomulikult pikivad tema kalamehememuaare ohtrad naljad ja huvitavad seiklused. Legendaarsed on Teo meenutused sellest ajast kui ta õppis Tšernigovis ja lennundusalast karjääri alustas. Neid lugusid jutustades suunab ta tihtipeale pilgu kaugusesse ja mälestused võtavad temas täielikult võimust.

Teo on abielus ja peres on kolm poega. Oma perest räägib ta alati väga soojalt, lugupidavalt ja südamlikult.  

Teo Krüüner töötas Eesti Lennuakadeemias 2005 – 2014, edaspidi jätkas loengute andmist vastavalt õppekorraldusele. 2013. aastal pälvis Teo Eesti Lennuakadeemia auliikme staatuse.

Lennuakadeemia tööpere soovib palju jõudu ja edu edaspidises tegevuses!