Piloot  õpib Poolas

Veebruaris alustas oma teist õpirände semestrit õhusõiduki juhtimise õppekava üliõpilane Greete Hõbejärv. Sügissemester möödus Slovakkias, Košice Technical University's ning suvele astus Greete vastu juba 500 km kodule lähemal - Poola pealinnas Varssavis. Seal tegutseb üks ELA vaimaid koostööpartnereid War Studies University (end. National Defence University), koolitades spetsialiste nii tsiviil- kui militaarmaailma. Kui soovid Greete tegemistel Poolas silma peal hoida, siis saad seda teha Greete blogipostituste kaudu!

TECH-i tudeng vallutab Šveitsi


Foto: Viv Marleeni blogist
Zurich University of Applied Sciences/School of Engineering on Eesti Lennuakadeemia partner olnud juba mitu aastat, kuid seni on koolis õpirändel käinud vaid üks lennuakadeemia tudeng. Šveitsis asuvas rakenduskõrgkoolis on valdavalt tehnilised erialad, sh õppekava Aviation, mis peaks huvi pakkuma eelkõige TECH ja CNS õppekava tudengitele.

Viv Marleen on täpselt teine tudeng, kes otsustas õpirändele minna just samasse Šveitsi kooli. Ta lõpetas edukalt õhusõiduki ehituse ja hoolduse õppekava kaks esimest õppeaastat ning veedab kolmanda aasta Šveitsi koolis õppides.
Foto: Viv Marleeni blogist

Väga kaasahaaravat ja asjalikku blogi saab lugeda SIIN. Blogipostitusi hakkab olema igal nädalal, nii et tasub pidevalt silm peal hoida! Belgia ja Business Management


Lennuakadeemia tudengite seas on ka Belgia iga aastaga aina populaarsemaks õpirände sihtkohaks muutunud - seda ühest küljest tänu kõrge kvaliteediga haridusele ja teisest küljest heale asukohale. Saab ju Euroopa südamest nii mugavalt mujalegi vaatama minna.
Foto: Kristiini blogist

Sel kevadel asusid Mechelen'i linnakeses, kus asub Thomas More'i kõrgkooli üks campus'test, õppima Kristiin Koll ja Liisbeth Sütt - mõlemad Lennundusettevõtte käitamise II kursuse üliõpilased. Õpingud keskenduvad Business Management valdkonnale, kuna see on seotud õpitava erialaga lennuakadeemias. Neiud on valikuga väga rahul, ülikool ja kursusekaaslased on toredad ning juba  veebruarikuus on tunda kevade hõngu! Belgia elust saab täpsemalt lugeda Kristiini blogist.


Tervitused Eesti talvele juba kevadisest Toulouse'ist


French Civil Aviation University (ENAC) ei ole oma populaarsust kaotanud ning nüüd võib seal juba igal semestril vähemalt paari eestlast kohata. Prantsusmaa valisid oma 2018. a. kevadsemestri vahetusõpinguteks kaks lennuakadeemia neiut - Kerli Villems ATS erialalt ning Kertu Peegel PIL erialalt, mõlemad II kursuselt.
Foto: Kerli Villemsi blogist

Õnneks otsustas Kerli hakata ka blogi pidama, niisiis saavad huvilised nende seiklustele jooksvalt kaasa elada ning tulevikus õpirändele minevad tudengid kasulikke nippe ja asjalikku infot. Kerli blogi leab sellelt lingilt ning soovime neidudele edukat semestrit ja palju uusi vahvaid kogemusi!

ELA on kevadel Barcelona's esindatud

2018. aasta kevadsemestril on Eesti Lennuakadeemial Barcelonas oma esindusisikud kohapeal olemas. Herman Proosa CNS-i ja Mikk Andreson ATS-i erialadelt õpivad  alates veebruarist 5 kuud tervelt 3000 km kodust lõunas. Universitat Politecnica de Catalunya/Castelldefels School of Telecommunications and Aerospace Engineering pakub meie tudengite erialadele sobivat õppekava Aerospace Systems Engineering, mille õppeainetega saab lähemalt tutvuda siin.

Seni on Hispaanias õppimas käinud vaid CNS-i eriala tudengid (nii sügisel kui kevadel).

Kui soovid lugeda, kuidas neil elu ja õpingud lähevad, millega vabal ajal tegeletakse ning missugused on Eesti poiste mõtted sealsest elu-olust, lugege Hermani blogi!

Foto: Herman Proosa blogistEsimene ELA tudeng Poolas õppimas


Enne 2017. a. sügist polnud veel mitte ükski lennuakadeemia üliõpilane Poolas õppinud. Küll oli käidud praktikal, kuid mitte õppimas. Sandra Tiks AM-i erialalt tegi otsa lahti ning veetis 4 kuud Varssavis. War studies University on lennuakadeemia kauaaegne partnerkõrgkool ning pakub kõrgharidust nii tsiviil- kui militaarvaldkonnas. Esimesel juhul pakutakse väliskülalisüliõpilastele kas Security Studies, Logistics, Organization Management või Aviation Management suunal.
Fotod: Sandra Tiksi blogist
Koolielu teeb lihtsamaks see, et tudengid saavad kasutada mõistliku hinnaga ühiselamut, samuti on olemas kõik sportimis- ja vabaaja veetmise võimalused, ühistranspordi süsteem on hea ja hinnad mõistlikud.
Õpirändele ei pea minema kaugele, vahvaid ja unustamatuid kogemusi ning seiklusi saab ka Poolast!
Sandra välissemestrist saab lugeda BLOGIST.                                     

TECH-i tudeng Tšehhis


Henri Korbun õhusõiduki ehituse ja hoolduse eriala teiselt kursuselt valis Erasmuse õpirändeks Tšehhis asuva kõrgkooli
Brno University of Technology (BUT) ning õpib alates 2017. a. septembrist kuni 2018. a. veebruari alguseni sealse mehaanilise tehnoloogia teaduskonna õhuõiduki ehituse instituudis. Kooli poolt väliskülalisüliõpilastele pakutavad õppeained on leitavad sellelt lingilt.

Kõrgkool on suur ning ühtekokku õpib sügisseemstril seal ligi 500 välisüliõpilast ning nendest lausa seitse teistest Eestisti kõrgkoolidest! Lisaks huvitavatele õppeainetele pakub BUT tudengitele mitmeid vaba aja veetmise võimalusi ning mõistliku hinnaga ühiselamut. Aktiivselt tegutsevad ka üliõpilasorganisatsioonid.

Henri tegemistel saab silma peal hoida tema BLOGI postituste vahendusel, mida ta oli lahkelt nõus jagama. Edu Sulle!
Foto: Henri Korbuni blogistEuroopa südames - Slovakkias!


Eesti Lennuakadeemia teise kursuse Lennujuhtimise eriala üliõpilane Marie Merete Mäeots võttis kätte ja kolis septembri alguses pooleks aastaks Tartust 1400 km lõuna poole Euroopa südamesse - Slovakkiasse! Küsite, miks? Et õppida, panna end proovile täiesti uudsetes tingimustes ning leida kõike uut-huvitavat, mida sel riigil ja koolil pakkuda on.

Sealne Košice Tehnikaülikool koolitab tulevasi lennundusspetsialiste Lennuakadeemiaga erialadega  samadel õppekavadel ning Marie on kolmas Eesti tudeng, kes on õpirände jaoks just Euroopa südame valinud.

Kui soovid Marie tegemistel silma peal hoida, siis SIIN LINGIL on tema blogi.


Foto: Marie-Merete Mäeotsa blogist

Amsterdamis "Design, Build & Fly" projektis osalemas


Amsterdam University of Applied Sciences
Foto: Eleri Pärna blogist.
on olnud vaieldamatult akadeemia üliõpilaste poolt eelistatuim väliskõrgkool. Ühelt poolt tänud oma soodsale asukohale ja teiselt poolt kõrgetasemelisele õppetööle ning headele varasematele kogemustele.
Kui sügissemestril õppis Amsterdamis üks akadeemia üliõpilane, siis kevadsemestril on välisõpingutel kolm tudengit erinevatelt erialadelt - Eleri Pärna lennundusettevõtte käitamise, Rein Jaks lennunduse side- ja navigatsioonisüsteemide käitamise ning Anton Parhomenko õhusõiduki ehituse ja hoolduse erialalt.

Kõik kolm valisid sama projekti ning kolme erineva erialaspetsiifilisi teadmisi kokku pannes peab lõpptulemus kindlasti väga hea tulema!

Elule ja õpingutele Euroopa südames saab kaasa elada Eleri blogi jälgides. Kevade lõpus ootame aga juba valmis õhusõidukit ning loodame, et ta ka kaua õhus püsib :) 

Postitusi Prantsusmaalt

Toulouse'is ning seal asuvas French Civil Aviation University's
Foto: Leena Tammanni blogist.
(ENAC) on akadeemia tudengeid õppimas praktiliselt igal semestril. Sel kevadel on üliõpilasi Prantsusmaal lausa kolm korraga - Maarika Oidekivi lennunduse side- ja navigatsioonisüsteemide käitamise, Maarja Rüütmann lennuliiklusteeninduse ja Leena Tammann õhusõiduki juhtimise erialalt.

Üliõpilased järgivad International Air Transport Operations Management magistriõppe programmi, mis koosneb üldlennundusainetest ja on seega sobilik kõikide akadeemia erialade üliõpilastele.

Leena lubas teha Erasmuse vahetussemestri ja Prantsuse elu-olu kohta ka regulaarseid postitusi ning need on kättesaadaval siin asuvast blogist!

Tüdrukud Türgis


Annika Ruusmäe õhusõiduki juhtimise ja Teisi Timma lennundusettevõtte käitamise erialalt otsustasid juba aasta tagasi, et tahavad 2016. aasta kevadsemestril õppida välismaal. Mitmete variantide seast langes otsus Türgi ja Anadolu University kasuks. Eskisehir'is asuv kool on olnud akadeemia tudengite seas algusest peale väga populaarne ning üliõpilasi, kes on õpirändeks Türgi valinud, on olnud igalt erialalt.
Foto: Annika Ruusmäe blogist.

Nagu lõunamaade puhul ikka, esineb formaalsuste vormistamisel väikseid sekeldusi, kuid lõpuks saavad ikka õppeained valitud, viisad taotletud ning kindlustused tehtud. Selleks, et Annika ja Teisi seiklustel silm peal hoida, jälgige blogi või uurige täpsemalt Facebook'is. Palju edu ja kannatlikkust Annikale ning Teisile!


Esimesed blogivormis muljed Barcelona'st, Hispaaniast!


Universitat Politecnica de Catalunya
on Eesti Lennuakadeemia partner olnud juba mitu aastat ning koos Ander Ivaga on seal vahetussemestri veetnud kolm üliõpilast - kõik Lennunduse side- ja navigatsioonisüsteemide käitamise erialalt. Kõrgkoolil on huvitavad bakalaureuse taseme õppekavad, mis sobivad enam just meie CNS ja TECH eriala üliõpilastele (Aerospace Systems Engineering; Aerospace Systems Engineering and Telecommunications Science and Technology ning Network Engineering). 

Foto: Ander Iva blogist.Ander on CNS 2. kursuse üliõpilane ning plaan kevadsemestril Hipaanias õppida küpses juba varakult. Väga huvitavat ja asjalikku blogi saab lugeda siit. Ander kostitab meid värvikate kirjeldustega nii õppetöö- kui ka igapäevaelu osas.


Hollandis õpib 17. lennuakadeemia tudeng


Hollandis asuv Amsterdam University of Applied Sciences on Eesti Lennuakadeemia üliõpilaste seas olnud alati väga populaarne kõrgkool. Sealset õpet viiakse läbi suuresti projektipõhiselt, mis muudab kogu õppeprotsessi meie tudengite jaoks iseäranis huvitavaks ning väljakutseid pakkuvaks.

Väljakutse otsustas vastu võtta ka õhusõiduki juhtimise kolmanda kursuse tudeng Heda Kalmus. Heda osaleb koos Hollandi 3. kursuse tudengite ja teiste välisüliõpilastega projektis "Design, Build & Fly", mille raames ehitatakse meeskonnatöö käigus valmis mudellennuk. Kõik osalevad tiimid võtavad projekti lõppedes teineteisega ka mõõtu, et välja selgitada ilusaim ning kõige kauem õhus püsiv mudellennuk.
Fotod: Heda Kalmuse blogist.

Heda peab Hollandi elu-olu kohta ka blogi ning oli lahkesti nõus seda huvilistele lugemiseks jagama. 

Prantsusmaa on jätkuvalt populaarne

Foto: Haldi Vanatoa blogist.

Alates 2013. aasta sügisest pole möödunud hetkegi, kui keegi meie tugengitest poleks Ecole Nationale de' l Aviation Civile's (ENAC) lennuakadeemiat esindanud. Sel semestril õpib Toulouse'is Haldi Vanatoa. 

Haldi on lennundusettevõtte käitamise eriala viimase kursuse üliõpilane ning plaan end pea poole aasta jooksul välismaal elades ja õppides proovile panna tekkis juba mõni aeg tagasi. Haldi on seisukohal, et kuna lennundus on läbinisti rahvusvaheline majandussektor, tuleb igati kasuks oma silmaringi ja teadmisi ka teistes riikides avardada ning suure tõenäosusega on ka välisriikidest saadavatest kontaktidest tulevikus oma karjääri planeerides palju abi.

Haldi järgib ENAC'is International Air Transport Operations Management (IATOM) magistriõppe programmi. Tema elust Prantsusmaal saad aimu siit

Belgiat avastamas ja õppimas

2014. aasta sügissemester ei alanud Daini jaoks päris tavapäraselt. Nimelt otsustas lennundusettevõtte käitamise viimase kursuse tudeng juba tükk aega tagasi, et soovib enne lõpetamist oma õpingutele lennuakadeemias punkti panna vahetussemestriga Belgias, meie partnerkõrgkoolis Thomas More Mechelen-Antwerpen.

Foto: Dain M. Muru blogist.

Daini välisõpingud algasid septembri alguses ning kestavad 2015. aasta jaanuari lõpuni.

Tema tegemistega saab end kursis hoida, lugedes blogi


Meie üliõpilased Prantsusmaal ja Türgis

2013. aasta sügissemester möödus kahe meie üliõpilase jaoks Eestist tuhandete kilomeetrite kaugusel. Nimelt õppisid 3. kursuse lennuliiklusteeninduse eriala üliõpilane Teele Kohv Anadolu University's ning lennundusettevõtte käitamise eriala üliõpilane Kaidi Külaots Ecole Nationale de' l Aviation Civile's.  

Kaidi ja Teele otsustasid hakata ka blogi pidama, et nende sõbrad, tuttavad ja koolikaaslased saaksid nende eluolule ja tegemistele kaasa elada. Blogi asub siin

Teele jääb meie Türgi kolleegide juhendamisele ka käesolevaks kevadsemestriks, sooritades praktika Anadolu University Airport's. Kaidi kandideeris väga edukalt Toulousis asuvasse lennundusettevõttesse Airbus SAS ning töötab/praktiseerib Prantsusmaal märtsist septembrini. Blogipidamist jätkatakse ka praktika ajal, nii et saame nende tegemisi jälgida ka sel aastal! 

Vahetussemester Košice Tehnikaülikoolis

Slovakkia on võimas maa ja seal on palju avastada, loodus on seal imeline ja kultuur täpselt parasjagu erinev Eesti omast. Kool on samuti hea, kuigi see on meie akadeemiast täiesti erinev – suur ja veidi vanaaegne. Kohe kindlasti pani seal veedetud aeg mind kodukooli varasemast veelgi kõrgemalt hindama. Õppejõud aga olid see-eest väga püüdlikud ning sõbralikud ja andsid endast parima, et mul koolist ja nende kodulinnast head mälestused jääksid - see neil õnnestus! Uusi teadmisi lennundusest tuli kuhjaga ja kõiki neid ma ehk Eesti koolipingist saanud ei olekski.  

Eredaid mälestusi on väga-väga palju. Esimesed tekkisid kohe alguses, esimesel päeval, kui avastasin, et mitte keegi minu ühika töötajatest ei räägi sõnagi inglise keelt ning lõppesid väga pisaraterohkete viimaste tundidega enne lahkumist. Nelja kuu jooksul reisisin nii Slovakkias kui ka ümber selle ning nägin nii palju ilusaid kohti, et oleks täiesti võimatu neid kuidagi reastada. Mägedes matkates elasin läbi siiani kindlasti kõige hirmuäratavamaid hetki, ronides kivisse raiutud kitsastel redelitel läbi jääkülmade koskede ning kogesin, miks ei ole hea mõte ilma varustuse ja toiduta mägedesse pimeda tulekul ära eksida. Kuna olime grupp välistudengeid riigis, kus inglise keelt ei räägita, siis juhtus meiega pidevalt midagi arusaamatut, põnevat, vaimukat või eriti rumalat, kuid kõige eredamaks mälestusteks jäävad lõpuks ikkagi kõik need suurepärased inimesed, keda kohtasin ja kellest paljud nende mõne kuuga väga armsaks said.

Kooli poolelt jäävad kindlasti meelde mu individuaaltunnid. Istusime õppejõududega kõrvuti laua taga, valge paber "tahvliks" ees ja joonistasime reaktiivmootoreid, lennuradasid ja pilvi. Reeglina rääkisid õppejõud oma ainest täpselt selle nurga alt, mis mulle kui piloodile vajalik on ning nii möödusid loengud justkui lennates. 

Sain Slovakkias üsna ruttu aru, et pole väga oluline, millises riigis ERASMUS oled - põnevaid kohti ja ilusaid inimesi on kõikjal maailmas ning välistudengiks minnes on põnev kogemus peaaegu et garanteeritud. Kindlasti tasub enne välistudengiks minemist aga välja mõelda, kas lähed eelkõige otsima põnevust või tugevat akadeemilist arengut. Arvan, et Košicest saab veidi rohkem esimest kui teist.

Keir Lomp     
Õhusõiduki juhtimine, II kursus   
01.07.2013    

Tips about Amsterdam! 

Hello! If you are reading this, than maybe you are thinking of going to study to Hogeschool Van Amsterdam or even it is already clear that you are going there. In the case of the second option you can have my congratulations,  because you have made definitely a good choice and you would certainly not regret it. But if you are still thinking “where should I go?“ – stop doing it and choose Amsterdam (the best place to be for an Erasmus exchange student)! In these “Tips about Amsterdam“ I will try to provide you with some basic information about student life in Amsterdam. It will be based on my own experience of living and studying there, and I  hope it will be very useful for you (it just can not be opposite).

To start with, let me introduce myself. My name is Valentin Ivanov, i am a 3rd year student of our Estonian Aviation Academy and i am studying Aviation Management, to be more exact – Aircraft Maintenance. I was studying at Hogeschool van Amsterdam in the spring semester 2009/2010 (oh, that was some beautiful time). You may ask me, why am i writing all this in English? Well, I just want to get some practice for myself and this is the best way to do it. Just kidding.

First tip – get ready to speak English! Because Amsterdam is an English speaking city.  All Dutch people speak English very well, or at least just „well“. The communication between international students is also only in English. Of course you can find some Estonians there, but there are only a few of them. Dutch language? Well, you will get some basics as soon as you will get there from those who got there earlier and you will attend “Survival Dutch“  language courses, which will help to get more deep into Dutch. They are not difficult, do not be afraid.

You definitely need to take part at „Introduction days“, it will help you a lot to get closer with the city, find new friends, with whom you will probably spend much time during your stay. This is a must ! And your school pays for that.

So, lets start step by step. First thing, you are choosing where to live. Diemen.  I lived in Diemen. Diemen is a nice place to be. It is approximately 9 kilometres from the centre of Amsterdam, or 25-30 min by bike. But, the point is that our school is in between, 15 minutes by bike in the morning is worth it. And you will not have to share your room with some crazy Spaniard or Italian exchange student, who will be very active and will not give you a chance to sleep. In Diemen you will get your own bathroom, a quite spacious room for one person, shared kitchen (how clean it is, depends on your neighbors) silent neighborhood  and, if you will be lucky and live on 9+ floor  – an astonishing view from your window.  It may be quite far from the centre, but it will give you a chance to enjoy the freedom fully and pleasure of bike rides. The bike rides will help to get unsleepy in the mornings, especially in winter-spring period. Do not take any kitchen staff with you, you will get them, you are paying for them.

Bikes. The public transport is extremely expensive in Amsterdam. An hour ticket in the bus will cost you 2.60 Euro..  And it is not that easy to be a «rabbit» in Dutch transport. Get yourself a bike and it would be better if you do it quick. The bike will cost you around 50-70 Euros if you will buy it from the market (Waterloplein, for example). Keep in mind, that you will face many problems with your bike. And the biggest problem is that your bike can be easily stolen. So feel free to spend some 10-20 Euros on a solid lock. It is worth that. And don’t forget – always lock your bike, even if you are leaving it for a few minutes.  You will also have to get some not that significant staff for your bike, like lights and ring. The ring is very useful, because you will meet a real bike traffic on Amsterdam streets. You cannot imagine it, just have to see and experience it.

Money. The Estonian croons will die soon, but when I was in Amsterdam it was useful to have a bank account in some Dutch bank and make transfers from your Estonian bank. It cost only 30 eek. Keep in mind, the transfer is slow,  2-3 days.  I got mine in ING bank. Nice bank, friendly service. They will explain you everything and there will not be any difficulties even thus all the papers are in Dutch. Choose ING! (This is not advertisement, at least I am not getting paid for that)

School. The paperwork at school is also not difficult. You will be led by Ms. Kitty van der Wissel, who will explain you all you need and send all required emails. Nothing difficult, just follow the instructions.  If you don’t have a laptop, you may use a library, no problems with that. But you better have it, because it will make your life much easier. My friend went without one and it wasn’t as pleasant as it was for me!

Studying. You will have to study, do not think it is all about partying. You will definitely have to. I suggest that among all the Erasmus students I met there, we were the ones that studied most. School can be proud of us J. The studying will require a lot of self work. You will have to read a lot, search a lot, attend all the classes (project meetings) and practices. These projects are very important for Dutch students and they will require the same level from you, well, maybe a bit easier. The aviation is supposed to be taken seriously, so do not bother.  Studying there will give you a lot. You will see in near future after coming back to Estonia.  You will also have a lot of holidays, get used to that.

Food. The place you buy food will, probably, be Albert Heijn. A good shop, where you will have things, what to choose from, but a bit expensive. Euro shopper will help you! This is the cheapest product line in Albert Hejin. Or  you can find yourself a nearest Lidl or Aldi (analogues to our Säästumarket) and buy your food there.

Places to visit. You probably know about Red Lights District, Coffeeshops and that entire staff by yourself.  But the centre with all its canals is just amazing. Well, in few months in will be like a home for you.  Keukenhof, Kinderdijk, Zandevort, Artis..  and many more. Pay attention to these places. They are just.. just. You have to see them! And you will not regret. My advice, go outside Amsterdam. See how people live there, what is life about in the country, because Amsterdam is not Holland.

Well, that is all with me. I hope you will have a nice stay in Amsterdam.  If you have any additional questions feel free to contact me and ask them, I will answer with pleasure.

Wish you luck,

Valentin
01.10.2010

Erasmusega Türgis

BUDDY JA  KOHANEMINE

Jõudsin Eskisehiri täna, 10.02.2010 kell 22, sain kokku oma määratud buddyga ja olen juba end koju sisse seadnud. Elamistingimused on igati head ning ülikooliala on kilomeetri kaugusel. Minu sõber õpib minuga samas campusis ehk seal, kus on lennuväli, aga tema erialaks on Material Science.

Paistab, et mu võõrustajal on ERASMUSe üliõpilastega kogemusi, nii et registreerimine nii politseis kui ülikoolis ei tohiks samuti olla probleem. Et siin alguses kohaneda, on väga oluline, et satuks asjalik sõber-korterikaaslane. Mina olen Öneriga väga rahul. Sõber on oluline, kuna üsna palju bürokraat-likke toiminguid tuleb siin ära teha enne, kui sa oled kursustele registreeritud, et sul oleks  tunni-plaan, üliõpilaspilet, bussipilet, elamisluba, kohalik number jne.

Inglise keelt räägivad siin aga ainult ERASMUS koordinaatorid. Õppeosakonnad ja mistahes muud ametid linnas inglise keelt ei oska. Algul tundus, et  peale minu võõrustaja ei oska vist ükski türklane inglise keelt. Istanbulis tuli kasutada lausa vene keelt.

BÜROKRAATIA 

Mis puudutab bürokraatiat, siis jah, parim lahendus on kogenud võõrustaja, kuid teine võimalus on olla ühenduses Erasmuse koordinaatoritega nii  osakonnas kui ka siinse üldise koordinaatori Ezel Gündoğdu`ga. Koordinaatorid oskavad inglise keelt ja annavad alati vajalikud juhised. Kõik, mis puudutab kooli,  on mul aidanud korda ajada Cem Cetek.

Mis puudutab aga elamisluba, kohalikku telefoninumbrit ja bussikaarti, siis hea korterikaaslase puudumisel ei pea siiski muretsema. Nimelt on siin kohalik ESN Anadolu (Erasmus Student Network), kes lisaks sotsiaalsetele üritustele korraldab ühiseid politsekülastusi, mobiili-operaatorikülastusi jne. Mina ei ole neist osa võtnud, kuna sain juba eelmine nädal tänu Öneriga asjad liikuma.

ÕPPEAINETE VALIK 

Täna õnnestus mul end lõplikult ainetele registreerida ning saada ka kinnitus koordinaatorilt, kes on väga sõbralik ja abivalmis. Ma olen nimelt lennunduskooli ainuke ERASMUS. Kahjuks ei õnnestunud mul valida nii palju lennundusalaseid aineid, kui ma oleksin soovinud. Õnneks kõige huvitavama ehk Aerodrome Control Simulation ma sain. Lisaks sellele ka Trends and Per-spectives in Air Traffic Management, mida annab mu koordinaator Cem Cetek ja Aviation English II. Ülejäänud ained on türgi keel, türgi kultuur ja innovatsiooni juhtimine. Viimast ma veel  vb vahetan, kuna kahjuks taas ei sobinud ajad Human Resources Management-iga, mida ma tegelikult tahtsin võtta. Viimaseks  aineks sai Organizational Behaviour.

Kuna on esimene nädal, siis konkreetseid loenguid veel toimunud ei ole. Õppejõud on käinud õpilasi tervitamas. Seevastu mu lennuvälja simulaatori kursus algas teisipäev suure hooga. See kestab iga nädal terve teisipäeva ning õppejõud on väga sõbralikud ja abivalmid. Eile saingi juba esmakordselt täita lennujuhi ülesandeid siinses 360-kraadises tornisimulaatoris, mis kuvas Istanbuli Atatürk lennuvälja. Juhendajad ütlesid, et võin alati vabal ajal simulaatorisse minna ja vaadata ja kuulata teiste õpilaste raadiosidet ja tööd ning nad on alati valmis mulle seda selgitama. Olen juba veidi sõbrunenud teiste ATC õpilastega, kellega koos ma simulaatoris õpin.

Praeguse seisuga on esmaspäev-kolmapäev väga tõsised koolipäevad, neljapäev üks loeng ja reede vaba. 

ANADOLU  ÜLIKOOL  JA  LENNUNDUSKOOL
Mis puudutab Anadolu Ülikooli ja Eskisehiri linna, siis minul ei ole öelda ühtki halba sõna. Siinne lennunduskool on väga tõsiselt võetav ja hästi rahastatud, soovitaksin kindlasti kõikvõimalike eri-alade õpilastel meie koolist siia tulla. Siin on väga hea tehnika nii lennujuhtidele, mehaanikutele kui ka pilootidele. Olemas on ka nn Aviation Management osakond. Ühtlasi majanduse osakonnas on täispikk inglisekeelne õppekava Business Administration, mis C6 erialale pakuks sobivaid aineid lisaks. Anadolu Ülikoolil on kaks suurt ülikooli linnakut. Põhiline linnak, mis asub sisuliselt kesklinnas on keskendunud humanitaarteadustele ja teine linnak, mis asub siis lennuvälja kõrval on keskendunud reaalainetele. Sinna lähevad bussid ,või mina isiklikult kasutan jalgratast, mille abil jõuab sinna max 20 minutiga. Buss sõidab sama kaua.
Linnas on koos teise ülikooliga kokku 100000 üliõpilast.

ÕPPETÖÖ 

Üldiselt olen aga valikuga väga rahul.  Simulaatori kursus on väga asjalik. Ühtlasi ka õppeained majandusteaduskonnast. Usun, et kindlasti on Anadolu sobivaim just A1 erialale, sest lisaks 360 kraadisele simulaatorile on neil ka uhiuus tehnika piirkondliku lennujuhtimise õpetami-seks.  Õppetase on  põhiainetel täiesti arvestataval tasemel. Inglise ja türgi keele kursused on küll kesised.

Lennujuhtimise kursus on maailmatasemel, kuna simulaator on tõepoolest Euroopas uusim. See sai valmis 2009. aasta lõpuks ja minu grupikaaslased on esimesed õpilased, kes sellega õppisid. Kahju muidugi, et ma ebaõnnestusin, aga teadsin nii ehk naa et võtan selle kursuse Eestis igal juhul uuesti, kuna võõrkeeles spetsiifilist asja õppida on küll hea kogemus, aga nagu tulemuski näitab, ei anna see piisavalt, et lennukeid juhtima asuda. Arvan, et Anadolus saavad asjalikult õppida hästi lennujuhid.

Teisest küljest olen näinud islami kultuuri ja selle erinevusi Türgis ja selle naaberriikides. Olen küll ateist, kuid sain oluliselt targemaks nii kristluse kui islami ideede ja olemuse kohta ning tunnen, et see on oluline.  Siinne kultuur ja kombed on just need ainulaadsed asjad, tänu millele oma valiku üle väga õnnelik olen.

Loomulikult on nüüd mul ka mitmes Euroopa linnas tasuta voodi olemas, mis on ka positiivne.

LIIKUMINE

Linn on tolmune ja segane, aga sellega harjub kiiresti. Paraja suurusega ja mugav liiklemiseks ka jala. Isiklikult ostsin endale jalgratta, kuna lennukool asub 5km kaugusel linnapiiril. Ühistransport on siin tihe ja soodne. Kasutusel on automaatsed piletisüsteemid, mille kasutamiseks on vaja teha endale elektrooniline magnetkaardilaadne pilet. Bussiaegu kui selliseid siin muidugi ei eksisteeri, aga bussiliiklus on siiski tihe.

Türgis ringi vaatamiseks sobib siinne raudtee, kuna nt Ankarasse sõidab rong siit vaid 1.5 h ja üliõpilasele maksab see ~100 EEK. 

ÜLIKOOLI ERASMUSED

ESN Anadolu hoiab kõiki erasmuseid maili teel pidevalt toimuvaga kursis. “Rongist” on väga raske maha jääda. Teiste ERASMUStega puutub siin päris palju kokku. See semester on meid tavalisest vähem, umbes 60. Peamiselt poolakad, leedukad, tšehhid, sakslased, mõni prantslane, üks hollandlane jne. Kohalik ESN Anadolu korraldab meile pidevalt ühiseid üritusi. Eile oli nt pidulik ERASMUSte tervitamise õhtusöök, millel oli ka kooli rektor ja muud tähtsad ninad. Peale seda viidi meid bussiga bowlingut mängima ja päris öösel oli ka pidu. Homseks on aga korraldatud meile esimene ühine väljasõit Eskisehiri ümbruses asuvaid vanu linnu ja varemeid vaatama. Kohalik ESN on siin tõesti väga aktiivne ja ühist tegevust jagub. Erasmuslaste liit on mulle siin väga oluline. Suhtlen peamiselt tšehhide ja poolakatega.

RAHA  JA  KULUD 

Tavalise pangakaardiga saab siin 90% kohtades maksta, kõik on tsiviliseeritud. Kõikides automaatides saab ka raha välja võtta teenustasuga 30EEK+2.5% summast, mis on üsna kallis.  Elamise eest maksan 350liiri ehk ~2700 krooni. See on fikseeritud hind ja sisaldab kõiki kulu-sid, sh saan lõputult pesumasinat kasutada, meil on väga hea köök ja vannituba, traadita internet, minu toas on ka teler ja digitelevisioon, korter on korralik ja asukoht hea. Eelarve  katab esmatäht-sad kulud nagu elamispind ja söök ning transport. Ringi reisimiseks  ja muuks meelelahutuseks peab ilmselt ise juurde maksma.

TOIT KODUS JA SÖÖKLAS 

Seni olen väga palju ise süüa teinud, kuna esiteks mulle väga meeldib süüa teha ja teiseks ma pisut kardan türgi kohalike söögikohtade toitu. Siinoleku alguses oli mul 2 õhtut palavik ja sisuliselt toidumürgitus. Seega olen ise süüa teinud. Näiteks kõikvõimalikud köögiviljad on siin soodsad, kanaliha samuti, loomaliha aga väga kallis (hakkliha 160EEK/kg, liha 200EEK/kg). Puudust tunnen sealihast ja juustust. Teatavasti moslemid sealiha ei söö ning head kollast juustu siit ka ei leia.

Lisaks toidu valmistamisele ise, on siin võimalik süüa lõunat kooli sööklas. Mõlemas linnakus on söökla. Selleks tuleb enne internetis registreerida, millistel päevadel sa üldse süüa tahad ja millises linnakus. Enne seda pead ostma endale ka krediiti, et broneeringuid teha. Sööklasse minnes kasutad lihtsalt oma üliõpilaspiletit, mis teeb piiks ja laseb su sisse kui sul on makstud broneering. Selline lõuna on väga odav. See maksab 1 liir ehk 8 krooni. Broneeringud järgmiseks nädalaks tuleb teha hiljemalt reedeks. Ma ei ole kahjuks kordagi saanud veel seda sööklat proovida, kuna mul ei ole veel üliõpilaskaarti, aga esmasp ja teisip on mul juba broneerIng tehtud. Kõikvõimalikud muud söögikohad on ka väga soodsad, soodsamad kui Eestis. Nt käisime Öneriga pigem lausa pidulikult söömas ühes restoranis. Tellisime supi, pearoa ja ühe koogikese ja mahla. Toodi pudel vett, mahl, väga palju salatit ja saia, supp, uhke pearoog, koogike koos tasuta teega. Arve oli kahele kokku 21 liiri ehk ligikaudu 160 krooni. Tegu oli siin linnas pigem kalli söögikohaga. Muidugi on olemas siin ka rahvusvahelised kiirtoiduketid nagu McDonalds, Burger King jne. Nende eined on aga võrreldes türgi söögikohtadega kallid ning pisut kallimad kui Eestis

SPORTIMINE JA MUU AJAVEETMINE 

Erinevaid sportimisvõimalusi on siin väga palju. Ülikoolis on ka nn spordikool. Selleks, et võimalusi kasutada, nt ujulat, tuleb samuti teha internetis broneering ja vb mõne asja eest ka maksta, aga üldiselt mitte rohkem kui 25 krooni külastus. Ühtlasi tuleb ennem käia ülikooli haiglas arstlikus kontrollis (vb puudutas see ainult ujulat). Spordiga veel kahjuks tegelenud ei ole, aga ühtteist pakub ka kool. Nagu ujula ja jõusaal. Minu teada maksab ujumine kord nädalas 80 EEK kuu. Linna pealt leiab ka spordiklubisid, hinnad algavad 150EEK kuu.  Mis puudutab muid ajaveetmise võimalusi, siis ülikooli linnakus on ka kino, teater ja kontserdimaja, mitmed näitused. See kõik on muidugi türgi keeles. Linnas on ka kinosid, kohvikuid, baare ja klubisid.

ISLAM

Islam türgi noorte seas enam mõju ei avalda. V.a et nad on ääretult abivalmid ja väidavad, et see tuleb islami kasvatusest: alati aita abivajajat. Rituaale kohtab siin ainult nii palju, et 5x päevas kostub üle linna kõlaritest mingi Allahi kummardamise “laul”, aga midagi linnapildis seetõttu ei muutu. Öner ütles, et usklikud on vaid väga eakad inimese

REISIMINE

Türgis on väga huvitav ja soodne reisida, mida me ka aktiivselt praktiseerime. Eelmisel pühapäeval tulime tagasi 11 päevaselt reisilt Iraaki. Silmaring laieneb siin agaralt ja maailmavaade avardub. Mis puudutab Iraaki, siis puudusin ühe nädala. Reis kestis neljapäevast pühapäevani. Külastasime Põhja-Iraaki ehk Iraagi Kurdistani. See piirkond on ohutum kui mistahes regioon Euroopas. Kaaslasteks olid poolakad ja tšehhid, kõik ERASMUSed. Viisa sai piiri pealt ja tasuta, reis ise oli väga põnev ja huvitav. Täpsemalt saab sellest lugeda aprilli keskel ilmuvast Eesti ajakirjast Go Discover, mis avaldab minu kirjutatud põhjaliku reisikirja.

AGA TÄHELEPANU!!! 

Nimelt varastati mult 3 nädalat tagasi ära kott koos passi, elamisloa, rahakoti, pangakaardi jms-ga. Olen lootnud, et saan midagigi enda asjadest tagasi, kuid nüüd hakkan juba lootust kaotama. Lennupileti ostsin alles 1. juuliks, et ehk ikka juhtub ime ja saan asjad tagasi. Kui ei saa väljastab saatkond mulle tagasipöördumise dokumendid, nii et suurt probleemi sellest ei ole. Natuke on raha asjad praegu raskendatud ja pisut ebamugav on, kuna mu ainsaks dokumendiks on ID-kaart, mida siin ei tunta ja õnneks ka koopia passist ja viisast.

KOKKUVÕTTEKS 

Sobivaim kandidaat siia tulekuks on minu arvates uudishimulik ja avatud A1 üliõpilane. Avatus ja uudishimulikkus on oluline seetõttu, et keskkonna muutus on siiski kardinaalne ja inimene peaks olema valmis sellest rõõmu tundma, mitte Euroopa hoiakuid ja olmet taga igatsema jääma.

Mihkel Männik

Erasmusega Belgias

Meil läheb siin täitsa hästi. Kuna meil on kool alles kolmandat nädalat, siis ei oska veel päris täpselt öelda, kui hea või mitte hea see kursus on. Hetkel on küll muljed head. Kool on suur, õpetajad tasemel (näiteks logistika ja Business English – pean nentima, et ei anna meie omadega võrreldagi). Igatahes arvan, et saame siin palju kasulikku teada, praeguse mulje järgi küll tundub nii.
Graafik iseenesest on suhteliselt tühi, öeldi ka, et kuna me vahetusüliõpilased, siis pannakse rõhku sellele, et saaksime niisama olla, sõpru leida ja nö maailma avastada, mitte ei koormata meid ülitiheda õppetööga. Samas on jällegi jama see, et Geel on väga väike koht. Mõned loengud on ka belglastega koos, saame lõpuks ometi natuke belglastest tuttavaid. Majas, kus meie elame, on ka muidugi belglasi, kuid nemad peavad oma õpingutele vist natuke rohkem pühenduma, nii et kõik on vagad ja enamasti oma tubades. Kuid meie oleme rahul ja meiega ollakse ka rahul. Õppest nii palju, et saame siin kindlasti uusi teadmisi, kogemustest rääkimata. Palju teeme projekte, grupitöid ja presentatsioone, aga midagi liiga keerulist seal ei ole.
Praktikakohtadega  lubatakse  aktiivselt tegelda  ja  Kait näiteks on juba enda oma kätte saanud. Me Heikkoga tahtsime spetsiaalset lennundusettevõtet ning tundus, et selle me ka saame, kuid tegelikult ei saanud.  Majandusseis on nagu ta on, ning Geelist on lennundusettevõtted kaugel – lähim on Antwerpenis, 40-50 km kaugusel siit. Sõit sinna ja tagasi võtaks pealegi iga päev 2-3h aega. Seega päris kahju on, et lennundusest natuke kaugemale jääme. Üldiselt aga soovitame kõik seda kursust (vähemalt seniste kogemuste põhjal), kuid arvestama peaks just, et siit saab pigem majanduspoolele täiendust.
Samas soovitaksin mina uurida ka võimalusi Antwerpenis või Leuvenis, mis on rohkem tudengilinnad – rohkem melu, tudengielu, tutvusi, tegevust, võimalusi – ning ma arvan, et mõlemal peaks lennundus ka lähemal olema.

Suhtlus teiste üliõpilastega. Kool on suur – Geelis on umbes 4000 tudengit, välistudengeid on ainult 27 sel semestril – kuid teha pole siin ikkagi väga midagi. Ülejäänud vahetusüliõpilastega saame küll väga hästi läbi, samamoodi ka belglastega. Mõnus seltskond on koos ning kõik (belglased) on reeglina väga külalislahked ja toredad! Kahju on ainult, et meil sel nädalal viimane koolinädal, oleme alles nüüd lähemalt ja laiemalt kontakti saanud belglastega, kellega meil pooled ained koos on. Samas on üliõpilasesindus olnud päris aktiivne, näiteks peaaegu igal nädalal korraldatakse suur pidu kooli võimlas.

Bürokraatia kohta võin näite tuua sellest kindlustusest, mida meilt nõutakse. Me praegu otsimegi, milline Eesti kindlustusfirma teeks kolmanda osapoole kindlustust (ingl. k.
third party insurance), muidu peame seda siin tegema, see aga läheks 160 eurot maksma. Siinse kooli esindajad muidugi on imestunud, miks meie kool ei tee sellist asja oma tudengitele, et nemad teevad seda koguaeg, kui nende tudengid praktikale või välisõpingutele lähevad. Aga tundub, et siin on inimesed üldse väga kindlustatud.

Finantsidega toimetulekust.  Ma ei ole ausalt öeldes seda teemat poistega arutanud, aga eks me peame ikka toime tulema. Jube palju kallim on see elu siin küll. Otsime poest ikka odavaima kauba välja ja raha niisama ei lennuta. Ma päris täpset summat ei oska veel öelda, kui palju lisaks 400 eurole, mis erasmuse raha saame, juurde peab kindlasti arvestama, aga vähemalt poole sellest summast küll, ma arvan. Eks see oleneb kõik, kui palju keegi kulutab ja kui palju reisida ja nautida tahab.

Kindlustuse tegime lõpuks Ergos ning see läks maksma umbes…. 1800 krooni, kui õigesti mäletan. Ühiselamutuba saab valida hinna järgi, vahemikus 160-250 eurot oli. Samuti saab ise valida, kas tahad üksi olla või kellegagi koos. Meie oleme kõik eraldi ja maksame 250. Selles sisalduvad juba kommunaalkulud ja internet. Ühistransport maksab rohkem, kui Eestis. Rongiühendus on väga hea, nii et me kasutame põhimõtteliselt rongi teistesse linnadesse rännates. Jalgrattad saame koolist, nädala rent on 3 eurot, aga kuna maja, kus me elame, on kesklinnast mõne kilomeetri kaugusel, siis on ratas lausa hädavajalik. ja kinopilet Geelis on tudengile 6.50 eurot.

Kliima on küll veidike kahtlane – täna on terve päev vihma sadanud ning kuna me peame siin ratastega ringi rallima, siis vihmase ilmaga ei ole see just eriline lõbu... Õnneks oleme ka päikest näinud ja linna avastamas käinud. (Koogid ja Brüsseli vahvlid viivad lihtsalt keele alla!!!) Lumest, mis Eestis kõiki vangistab, pole muidugi juttugi! Kui saabusime, oli natuke lund ja nädal tagasi tuli ka paar cm maha. Vihma on siin kindlasti rohkem kui Eestis, aga see ei heiduta.

Heliise Jartsev