Laurits Leedjärv lennutas kuulajaid läbi keerulise universumi

Täna, 24. märtsil pidas Laurits Leedjärv, Tõravere observatooriumi vanemteadur Eesti Lennuakadeemias loengut „Tume Universum ja säravad tähed“.

Leedjärv keskendus loengus universumi tekkimisele ning sellesse kaasatud protsessidele. Meie tähesüsteem sai alguse vaakumist, mille sees ilmnenud häire tagajärjel, umbes 13,7 miljardit aastat tagasi tekkinud „suurest paugust“,  hakkas ajapikku arenema universum. 9 miljardit aastat pärast "suurt pauku" tekkis päike ning päikesesüsteemi tekkest kulus 4,5 miljardit aastat mõistluslike olendite ilmumiseni.

Vähem kui pool sajandit tagasi jõuti teadmisele, et suurem osa galatika massist on tume ehk ligi 90% olemasolevast galatikast on täis tumedat ainet. Ning alles kümmekond aastat tagasi leiti, et olemas on tume energia, mis universumi paisumist kiirendab. See kõik tähendab seda, et meile nähtav universum on pidevas muutumises ning seda osa võib nimetada „pinnavirvenduseks“ tumeda energia ja aine taustal. Meie tähesüsteem koosneb seega 73% tumedast energiast, 23% tumedast ainest, 3,6% galaktilisest gaasist ning 0,4% on sellest tähesüsteem.

Tähti on selle 0,4% sees 150-200 miljardit ning inimesel on võimalik neist silmaga näha vaid väheseid – neid mis asuvad kümnete kuni sadade valgusaastate kaugusel.

Universium, sealhulgas ka päike on tulemuseks mitmetele keemilistele ja füüsikalistele protsessidele, kus on hõlmatud vesinik, heelium ning mitmed metallid. Tänapäevast päikest kirjeldades jõudis Leedjärv võrdluseni: „Inimene eritab ligikaudu 1 w/kg kohta energiat, päike aga ainult 0,001 w/kg kohta. Seega üks sajakilone inimene võib anda sama palju energiat välja kui 100 w pirn.

Kui universium niivõrd suur on, tekib inimestel küsimus ka teiste võimalike eluvormide kohta teistel planeetidel. Selle kohta vastas Leedjärv konkreetselt, et tema usub, et universum on praegu võib-olla sellises järgus, et tsivilisatsioonid saavad alles tekkima hakata.

Laurits Leedjärv esines akadeemias siseloengute raames. Eesti Lennuakadeemia korraldab siseloengud, kuhu kutsutakse rääkima inimesi erinevatel lennundusega seotud teemadel väljastpoolt akadeemiat et rikastada üliõpilaste ja õppejõudude maailmapilti.


Laurits Leedjärv illustreeris loengut pildiga "suurest paugust".

Foto: Maris Arulepp