Siseloeng müstilisest universumist ja tähtedest 24. märtsil

24. märtsil külastab Lennuakadeemiat Tartu Observatooriumi vanemteadur Laurits Leedjärv, kes esineb kell 14.15 loenguga “Tume Universum ja Säravad Tähed“. Loeng toimub Tähtvere õppekeskuse ruumis 231.

Hr Leedjärv on oma loengu lühikirjelduse pannud kirja järgmiselt: Tänapäeva kosmoloogilises maailmapildis domineerivad salapärane tume aine ja tume energia. Meile tuntud tavaline aine moodustab Universumi energiabilansist vaid umbes 4%. Sellestki enamik esineb hõreda galaktikatevahelise gaasina, tähtede osaks jääb napilt 0,5%. Ometi pole tähed Universumis tähtsusetud. Nad toimivad tuumareaktoritena, kus sünteesitakse kõik vesinikust ja heeliumist raskemad keemilised elemendid. Tähtedes endis on neid muid elemente paari protsendi jagu, aga planeetides - vähemalt meie Päikesesüsteemi näitel - tunduvalt rohkem. Planeedid eksisteerivad ka teiste tähtede juures, nn. eksoplaneete on teada juba üle 500.

Selline mitmekesisus saab Universumis tekkida alles siis, kui tähed on juba piisavalt kaua raskemaid keemilisi elemente tootnud. Pole liialdus väita, et tänu tähtedele me üldse olemas oleme.